733
75497

An Axel Einar Hjorth dinner table with 6 chairs "Birka" in ashe wood, by Nordiska Kompaniet, 1930's.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Vasarahinta
8 000 SEK

Ask med ben av bok, 6 stolar med svängd ryggbricka och stoppad sits, runt bord med tudelad skiva samt två iläggskivor, bordet brickmärkt NK R 38839 C 5 5 37. Bordets diameter 120 cm, höjd 75 cm, iläggskivorna 60 cm x 2.

Smärre slitage och fanerskador.

Kirjallisuus

Åke Stavenow (red), FORM, 1935, årg. XXXI, häfte 9, modellen avbildad på sid 218.

Muut tiedot

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista.