81
69155

Leander Engström

(Ruotsi, 1886-1927)
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Leander Engström
(Ruotsi, 1886-1927)

"Rast vid sjön"

Utförd 1918. Pannå 73 x 103 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av nuvarande ägares morfar i Norrland på 1920-talet.

Näyttelyt

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1937, kat nr 66.
Museet Kulturhuset, Borås, 1986-87.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Leander Engström", 1986, kat nr 43.

Muut tiedot

A tergo påskrift "Utställd separatutställning å Svensk Franska Konstgalleriet april 1937 under katalognummer 66, intygar Gösta Olson".

"Rast vid sjön" är målad under den period i slutet av tiotalet, då Lenader Engström gav sitt mest självständiga bidrag till den svenska konsten. Under dessa år var han isolerad i Norden, utan möjlighet att på ort och ställe ta del i konstutvecklingen på kontinenten. Med ett nyväckt intresse för orientalisk, särskilt kinesisk konst och sin franska skolning lyckades Leander Engström skapa en ny grund för de monumentala skildringar som tillkom med motiv hämtade i den lappländska naturen. Ett dynamiskt linjespel och en stark palett blev hans signum och det som framförallt förknippas med hans konstnärsskap. Han lyckades använda sin Matisse-inspiration på en motivkrets av norrländska vildmarksmotiv som gör honom helt unik, ofta omnämnd som "Norrlands störste skildrare jämte Helmer Osslund". Temat med den ensamme samen och hans hund hämtades från hans egna upplevelser i det lappländska landskapet somrarna efter 1:a världskriget då han tillsammans med en följeslagerska, en artonårig flicka "Blå Greta" vandrade i den mäktiga naturen. Vildmarksromantik och hyllning till det storslagna nordiska landskapet är temat. Samen och hunden är inkomponerade i landskapet utan hänsyn tagen till anatomi, det är helheten och den storslagna upplevelsen som konstnären vill förmedla till sin publik.