115
77317

Bruno Liljefors

(Ruotsi, 1860-1939)
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Vasarahinta
195 000 SEK
Bruno Liljefors
(Ruotsi, 1860-1939)

"Interiör"

Signerad B. Liljefors och daterad -90. Duk 53 x 71 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Ingenjör Carl Robert Lamms samlingar, Näsby slott (inköpt på auktion 1891).
Bukowski auktioner, auktion N:o 226 (den s.k. "Lammska auktionen"), 28 sept 1920, kat nr 34.
Sedermera i Direktör Carl Kempes samlingar, Ekolsunds slott (omkring 1930).
Bukowski auktioner, auktion N:o 292, 8 nov 1933, kat nr 28 (då inköpt av Jägmästare David Hultmark för 1800 SEK).
Därefter i Jägmästare David Hultmarks samlingar, Saltsjöbaden (omkring 1933-45).

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson - Bruno Liljefors - Anders Zorn", 9 juli - 17 aug 1930, kat nr 75 (under titeln "Interiör", då tillhörande Direktör Carl Kempe), avbildad helsida i planschdelen.
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885 - Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 mars - 16 maj 1945, kat nr 340 (under titeln "Fäbodstuga, interiör", då tillhörande Jägmästare David Hultmark).
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 37, 1945-46, kat nr 23 (under titeln "Gumma vid spisen i fäbodstuga").
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1960, kat nr 56.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem II", volym 5, samling 373: "Jägmästare David Hultmark, Källvägen 2, Saltsjöbaden", upptagen sid 248, avbildad sid 249.