116
73871

Anders Zorn

(Ruotsi, 1860-1920)
Lähtöhinta
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Vasarahinta
430 000 SEK
Anders Zorn
(Ruotsi, 1860-1920)

"Brudboken"

Signerad Zorn och daterad Dalecarlia (Sweden) -83. Akvarell 58 x 38,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Grosshandlare Herman Lamms samlingar (omkring 1916-24).
Därefter i Fru Asta Lamms samlingar.
Bukowski Auktioner, auktion 383, 1969, kat nr 261, avbildad helsida i planschdelen.
Familjen Gorthon, Helsingborg.

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson - Liljefors - Zorn", mars - april 1916, kat nr 4.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Anders Zorn. Minnesutställning", 1 mars - 6 april 1924, kat nr 255 (avbildad helsida i planschdelen).

Kirjallisuus

Gerda Boëthius, "ZORN -Tecknaren-Målaren-Etsaren-Skulptören", 1949, omnämnd sid 127, upptagen i förteckningen under år 1883, sid 539.