1167
87307

A late Empire two-light table lamp, probably Russian.

Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld brons och parian. Litofaniskärm med Maria och jesusbarnet. Höj- och sänkbara ljusarmar. Kolonnformad sockel. Reliefdekor av blommor och fruktknoppar. Höjd 47 cm.

Skärm med lagningar och nagg.