178
74191

Michael Ancher

(Tanska, 1849-1927)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
16 700 - 19 100 EUR
19 000 - 21 700 USD
Vasarahinta
150 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Michael Ancher
(Tanska, 1849-1927)

Porträtt av Anna Ancher

Signerad Michael Ancher. Duk 93 x 63 cm.

Näyttelyt

Nationalmuseum, Stockholm, "1880-tal i nordiskt måleri", 25 okt 1985 - 6 jan 1986, kat nr 5 (avbildad helsida i katalog).

Kirjallisuus

Madsen, 1929, sid 52 ff.

Muut tiedot

Signed Michael Ancher. Canvas 93 x 63 cm.