250
76011

Pehr Hilleström

(Ruotsi, 1733-1816)
Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Vasarahinta
150 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Pehr Hilleström
(Ruotsi, 1733-1816)

Vid nystvindan

Signerad Hilleström. Duk 51,5 x 42 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Täydennyslista

Signerad Hilleström.
Proveniens: Tidigare i direktör Christian Röhss samlingar, Göteborg.
Litteratur: Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i förteckningen, kat nr 256.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i direktör Christian Röhss samlingar, Göteborg.

Kirjallisuus

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i förteckningen, kat nr 256.