251
73891

Pehr Hilleström

(Ruotsi, 1733-1816)
Lähtöhinta
100 000 - 150 000 SEK
9 550 - 14 300 EUR
10 800 - 16 300 USD
Vasarahinta
230 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Pehr Hilleström
(Ruotsi, 1733-1816)

"Ett fruentimmer spinnande, igensöker den afgågna garn ändan"

Signerad Hilleström och daterad 1798. Duk 51,5 x 42 ,5 cm. Samtida bronserad och förgylld ram.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.

Kirjallisuus

Upptagen i konstnären egenhändiga förteckning, kat nr 831.