251
73891

Pehr Hilleström

(Sweden, 1733-1816)
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Hammer price
230 000 SEK
Pehr Hilleström
(Sweden, 1733-1816)

"Ett fruentimmer spinnande, igensöker den afgågna garn ändan"

Signerad Hilleström och daterad 1798. Duk 51,5 x 42 ,5 cm. Samtida bronserad och förgylld ram.

Provenance

Familjen Gorthon, Helsingborg.

Literature

Upptagen i konstnären egenhändiga förteckning, kat nr 831.