257
77915
Alexander Roslin
(1718-1793)

"Hovmarsalk John Jennings" (1729-1773)

Uppfodrad duk 73,5 x 59 cm. Äldre förgylld och bronserad ram.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

300 000 - 400 000 SEK

28 571 - 38 095 EUR

Vasarahinta:
300 000 SEK
Täydennyslista

Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, om thre hammer price: 12%.

Tuontiarvonlisävero

Tuontiarvonlisävero tullaan veloittamaan tämän esineen vasarahinnasta​. Lisätietoja saat soittamalla Ruotsin asiakaspalvelumme numeroon +46 8-614 08 00.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Jennings, Skånellaholm, Uppland.
Tidigare i Carl Robert Lamms samlingar, Näsby slott Uppland (kat nr 2299)
Bukowski Auktioner, auktion 242, "Carl Robert Lamms samlingar", auktion 242, 27 sep 1923, kat nr 181, avbildad plansch 27.
Tidigare i fil dr Erik Kempes samlingar, Örnsköldsvik, därefter i arv.

Kirjallisuus

Sjöberg, "Svenska Slott och Herresäten, Uppland 1909-14, avbildad sid 164.
Gunnar W Lundberg, "Roslin - liv och verk" 1957, del I, avbildad helsida sid 109. del II, kat nr 282.
Lundberg i Thieme-Becker, "Künstlerlexikon" XXIX (1935), textbild I:109.

Lisätietoja

Alexander Roslin föddes den 15 juli nödåret 1718 i Malmö. På grund av de dåliga tiderna - Alexanders far läkaren Hans Roslin beklagade sig samma år som sonen föddes att i "dessa medellösa Tijder uthan löhn lefwa alt för svårt är" - vore ett yrkesval som krävt en kostsam utbildning otänkbart för den unge Alexander. I stället drevs han redan från barndomen av en längtan att befria fadern från försörjningsbördan. Hans ursprungliga tanke var att utbilda sig till skeppsbyggare och han sattes därför i lära hos amiralitetstecknaren Lars Ehrenbill. Denne insåg snart sin unge adepts konstnärliga begåvning och rådde honom att fortsätta utbildningen i Stockholm. 1736 lämnade således Alexander Roslin södra Sverige för att i den kungliga huvudstaden påbörja sin lärotid hos porträttmålaren Georg Engelhard Schröder, som åtnjöt positionen som Fredrik I:s hovmålare. Tio år senare, i mitten av 1740-talet, hade Roslin själv förärats denna titel, vid markgreven Fredrik av Brandenburg - Culmbachs lilla hov. I hård konkurrens blev han här även direktör och professor vid den nygrundade konstakademien. Alltjämt levde dock drömmen om en utbildningsresa till Italien och Frankrike kvar hos Roslin, som lämnade det Brandenburgska hovet 1747 för att resa söderut. I Florens skall han året därpå ha blivit invald i den kejserliga konstakademien lagom till sin 30:e födelsedag och efter en lång tids rundresande i Italien nådde han så slutligen sitt mål år 1752 - Paris. Tack vare introduktionsbrev från hertiginnan av Parma, vilken han lärt känna i Italien, fördes Roslin raka vägen in i den franska huvudstadens hovkretsar. Även om han aldrig själv kom att avporträttera societetens ledande dam tillika kungens älskarinna, madame de Pompadour, återfinns ett bevis för hovmålaren Bouchers uppskattning av svensken i att Roslin fick bistå Boucher med stoffmåleriet då denne ombads avmåla Pompadour. År 1753 invaldes Roslin i den franska konstakademien och representerades på Parissalongen samma år av inte mindre än fem porträtt. Därmed inleddes en lysande karriär i den stad Roslin alltid drömt om, och sällan har en utländsk konstnär där så snabbt slagit igenom och vunnit de konstälskande parisarnas hjärtan. Alexander Roslin avled i sitt hem på Louvren sommaren 1793. Akademiens sammanträde den 6 juli det året inleddes med sekreterarens kungörelse om svenskens bortgång: "décedé aux Galleries du Louvre dans la 75e année de son âge".

John (Johan) Jennings var son till den från Irland bördiga Frans Jennings och Maria Kristina Bedoire. John Jennings uppfostrades i England men flyttade till Sverige och tjänstgjorde vid 1700-talets mitt vid Lifregementet där han blev ryttmästare.

Liksom sin far började han efter avslutat tjänst inom det militära bedriva affärsverksamhet i stor skala. Genom lån från Riksbanken och sin svärfar Thomas Plomgren (han var gift med Hedvid Sofia Plomgren) kunde han köpa och anlägga en rad järnbruk som tex Robertsfors och Forsmarks bruk. Han hade goda kunskaper inom omr¨ådet och affärerna blomstrade och han blev invald i Järnkontoret och Vetenskapsakademien.
Han var även politisk aktiv inom "Hattarna" där han var skattmästare. Förmögen som han var bidrog han med mycket pengar som stöd till partiet ocyh vid 1769 års riksdag deltog han mycket aktivt med att återinföra Hattarna till makten. John jennings erhöll hovmarsalks titel 1770 och levde sina sista år på Forsmarks bruk, Uppland där han gick ur tiden 1773.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija
+46 (0)08-614 08 58