257A
96825

Johan Gustaf Sandberg

(Ruotsi, 1782-1854)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Sandberg
(Ruotsi, 1782-1854)

Självporträtt med röd barett, bröstbild

Signerad JGS (inristad i den våta färgen). Duk 28 x 24 cm. "Själfporträtt af Professor Sandberg skrivet a tergo". Förgylld originalram, oktagonalt ramad.

Självporträtt med BLÅ barett!

Alkuperä - Provenienssi

Troligtvis gåva av konstnären till C arl Johan Fahlcrantz (1774-1846) och hans hustru Johan Gustaf sandbergs dotter, i arv till hennes systerson, skådespelaren och teaterdirektören Gustaf Fredriksson (1832-1921), Stockholm, enligt hans testamente till stiftelsen höstsol 1921, såld genom lotteri på Konstnärshuset, Stockholm, "Gustaf Fredrikssins konstsamling", jan 1926, kat nr 87, Sonja Hylén.

Näyttelyt

Konstnärshuset, Stockholm, "Gustaf Fredriksson konstsamling", jan 1926, 97, (Gustaf Sandberg, "Självporträtt")

Kirjallisuus

Mauritz Beijerstein, "Johan Gustaf Sandberg 1782-1854", 1928, sid 192, kat nr 118.

Muut tiedot

Gustaf Fredriksson var en av Nordens största skådespelare under 1800-talet. han debuterade på Kungliga Teatern 1862och blev sedan dess direktör. Som samlare intog han en framskjuten ställning. han ägde betydande konstverk av några av de främsta svenska konstnärerna, bl a von Bredas porträtt av Josuah Reynolds (nationalmuseum) samt flamländsk och holländska 1600-tals mästare som David Teniers, jan van Goyen och Adraen Brouwers. Många av konstverken hade tidigare tillhört carl Johan Fahlcrantz och gått i arv till Gustaf Fredriksson. I sitt testamente av 1912 tog Fredriksson initiativet till en stiftelse med namnet "Höstsol", ett ålderdomshem för obemedlade konstnärer.