257B
96827
Johan Gustaf Sandberg
(1782-1854)

"Skulptören Bengt Erland Fogelberg" (1782-1854)

Signerad Sandberg. Duk 27,5 x 22,5 cm. B.E Fogelberg sign Sandberg skrivet a tergo. Förgylld originalram.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

30 000 - 35 000 SEK

2 857 - 3 333 EUR

Vasarahinta:
Ei myyty
Alkuperä - Provenienssi

I konstnärens ägo till ca 1831
Tidigare i C F Lindbergs samlingar, Stockholm.

Lisätietoja

Porträttet målades innan Fogelberg 1820 lämnade Sverige och bosatte sig i Italien. En replik utförd 1831 (Statens porträttsamling, Griopsholms slott) utgör förlagan till Sandbergs porträtt av Fogelberg i hans "Galleri af utmärkta svenska lärde, vitterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s tid till närvarandetid målade eller ritade af J G sandberg, lithograferade af J E Cardon", Stockholm 1835-42.

Ytterligare ett porträtt av sandberg föreställande Fogelberg är känt, pastellporträttet "sandberg, Fogelberg och Johan von Breda", från år 1815. Detta porträtt tillkom i samband med att de tre herrarna bildade sällskapet för Konststudium i opposition mot de gammalmodiga undervisningsmetoderna på Konstakademien.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0) 739 400 801