Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
257A
96825

Johan Gustaf Sandberg

(Sweden, 1782-1854)
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Sandberg
(Sweden, 1782-1854)

Självporträtt med röd barett, bröstbild

Signerad JGS (inristad i den våta färgen). Duk 28 x 24 cm. "Själfporträtt af Professor Sandberg skrivet a tergo". Förgylld originalram, oktagonalt ramad.

Självporträtt med BLÅ barett!

Provenance

Troligtvis gåva av konstnären till C arl Johan Fahlcrantz (1774-1846) och hans hustru Johan Gustaf sandbergs dotter, i arv till hennes systerson, skådespelaren och teaterdirektören Gustaf Fredriksson (1832-1921), Stockholm, enligt hans testamente till stiftelsen höstsol 1921, såld genom lotteri på Konstnärshuset, Stockholm, "Gustaf Fredrikssins konstsamling", jan 1926, kat nr 87, Sonja Hylén.

Exhibitions

Konstnärshuset, Stockholm, "Gustaf Fredriksson konstsamling", jan 1926, 97, (Gustaf Sandberg, "Självporträtt")

Literature

Mauritz Beijerstein, "Johan Gustaf Sandberg 1782-1854", 1928, sid 192, kat nr 118.

More information

Gustaf Fredriksson var en av Nordens största skådespelare under 1800-talet. han debuterade på Kungliga Teatern 1862och blev sedan dess direktör. Som samlare intog han en framskjuten ställning. han ägde betydande konstverk av några av de främsta svenska konstnärerna, bl a von Bredas porträtt av Josuah Reynolds (nationalmuseum) samt flamländsk och holländska 1600-tals mästare som David Teniers, jan van Goyen och Adraen Brouwers. Många av konstverken hade tidigare tillhört carl Johan Fahlcrantz och gått i arv till Gustaf Fredriksson. I sitt testamente av 1912 tog Fredriksson initiativet till en stiftelse med namnet "Höstsol", ett ålderdomshem för obemedlade konstnärer.