Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
257C
96929

Johan Gustaf Sandberg

(Ruotsi, 1782-1854)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Sandberg
(Ruotsi, 1782-1854)

"Prosten, riksdagsmannen och författaren, greve Fredrik Bogislaus von Schwerin" (1764-1834)

Signerad Sandberg och daterad 1826. Pannå 23 x 19 cm. Bronserad originalram.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, jfr sid 905.

Muut tiedot

Porträttet utgör förlagan till Sandbergs kända porträtt av Fredrik Bogislaus von Schwerin i hans "Galleri af utmärkta svensk lärde, vitterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s tid till närvarande tid målade eller ritade av J.G. Sandberg, lithograferade af J.E. Cardn", Stockholm 1835-42, pl 76.

Porträttet finns i ett flertal kopior samt en replik i Gripsholmssamlingarna (SPA: 1987:1308)