266
74159
Joseph Magnus Stäck
(1812-1868)

"Vinterlandskap"

Signerad J M Stäck och daterad 1864. Duk 38,5 x 54,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

15 000 - 18 000 SEK

1 429 - 1 714 EUR

Kirjallisuus

Gertrud Sterner, Magnus Stäck", 1934,upptagen i verkförteckningen, kat nr 47. Enligt Stäcks eeghändiga förteckning, kat nr 457, ( "Såld till Ekewall för 200 Riksdaler").

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0) 739 400 801