266
74159

Joseph Magnus Stäck

(Ruotsi, 1812-1868)
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Ruotsi, 1812-1868)

"Vinterlandskap"

Signerad J M Stäck och daterad 1864. Duk 38,5 x 54,5 cm.

Kirjallisuus

Gertrud Sterner, Magnus Stäck", 1934,upptagen i verkförteckningen, kat nr 47. Enligt Stäcks eeghändiga förteckning, kat nr 457, ( "Såld till Ekewall för 200 Riksdaler").