437
73749

MINIATYRDRYCKESKANNA, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746). Barock.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Vasarahinta
20 000 SEK

Delvis förgylld. Klo- och klotfötter, vågband. Gjuten hänkel. På locket graverade blommor och akantus samt minnesmedalj med Karl XI. Livet med graverade initialer. Höjd 8 cm, vikt 192 g.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.