438
80905

DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.

Lähtöhinta
70 000 - 90 000 SEK
6 690 - 8 600 EUR
7 590 - 9 760 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Svenska efterkontrollstämplar från omkring 1760. Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter, fotanfanger med akantusblad och profilmedaljonger. På locket graverad bérainornamentik och Karl XII:s begravningsmedalj. I botten minnesmedalj för drottning Kristina. Hänkel med ansiktsmaskaron. Höjd 20 cm, vikt 1 663 g.

Lagning vid tumgreppet.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 140, Falk Simons samling.