438
80905

DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.

Lähtöhinta
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Svenska efterkontrollstämplar från omkring 1760. Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter, fotanfanger med akantusblad och profilmedaljonger. På locket graverad bérainornamentik och Karl XII:s begravningsmedalj. I botten minnesmedalj för drottning Kristina. Hänkel med ansiktsmaskaron. Höjd 20 cm, vikt 1 663 g.

Lagning vid tumgreppet.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 140, Falk Simons samling.