443
73747

BRÄNNVINSSKÅL, av Anders Wibeck, Borås 1703.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Rund, på låg fot, med livet drivet i åtta bucklor. Varannan buckla med graverad dekor av blommor, varannan mattpunsad. Vertikala gjutna hänklar. Senare graverade initialer och årtal. Diam. 10,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.