445
81593

NAUTILUSPOKAL, ostämplad, Augsburg 1600-talets första fjärdedel. Senrenässans.

Lähtöhinta
700 000 - 800 000 SEK
61 800 - 70 600 EUR
64 500 - 73 700 USD
Vasarahinta
600 000 SEK

Snäckan, monterad i delvis förgyllt silver, är buren av Neptunus med treudd i handen ridande på en sjöhäst.
Oval fot med godronnerad kant och driven och ciselerad bård med akantus.
Snäckans genombrutna fattning kröns av Amor som rider på en delfin som har en man i gapet. På snäckans sidor smäckra bevingade kvinnohermer hållande lagerfestoner med pålödda sköldpaddor och krabbor med hängande silverpärlor. Framtill pryds snäckan av en satyr med horn i pannan och fruktkorg på huvudet, baktill har snäckan en maskaron. Höjd 36 cm.

Snäckan är skadad.

Muut tiedot

Jämför likande pokal av Matthäus Wallbaum, Augsburg 1613-1615. H. Seling, Die Kunst der Augsburger Goldschmiede 1529–1868: Meister, Marken, Werke, Bd 1–2, München 1980, plansch 101.