452
74177

KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Vasarahinta
12 000 SEK

Cylindrisk på tassfötter. Stansade bårder. Rak, högt ansatt pip. Fällbart lock krönt av blommande kvist. Rakt handtag av ebenholts. Undertill stämplad med adliga ätten Lorichs vapen samt graverad lodangivelse 37 3/8. På livet graverat crest. Höjd 19 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Adliga ätten Lorichs.