453
73629

TEKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustaviansk.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 810 - 3 270 USD
Vasarahinta
32 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på fyra tassar. Slät, med pärlstav. Uppsvängt handtag av ebenholts. Längd 25 cm.

Lagning vid nedre handtagsfästet. Livet med två obetydliga bucklor.