453
73629

TEKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustaviansk.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgylld. Oval, på fyra tassar. Slät, med pärlstav. Uppsvängt handtag av ebenholts. Längd 25 cm.

Lagning vid nedre handtagsfästet. Livet med två obetydliga bucklor.