465
73457

GRÄDDSNÄCKA, Jonas Aspelin, Ystad 1775.

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Invändigt förgylld. Oval musselformad på tre svängda fötter med bladanfanger. Bladformat handtag. Undertill graverat M.E.P. 1775. Längd 19 cm.

Lagning i botten. Smärre bucklor.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Maria Elisabet Poppelman. Har enligt uppgift tillhört släkterna Sylvan i Ystad och Rosencrantz på Örup, genom arv till nuvarig ägare.