465
73457

GRÄDDSNÄCKA, Jonas Aspelin, Ystad 1775.

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 910 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgylld. Oval musselformad på tre svängda fötter med bladanfanger. Bladformat handtag. Undertill graverat M.E.P. 1775. Längd 19 cm.

Lagning i botten. Smärre bucklor.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Maria Elisabet Poppelman. Har enligt uppgift tillhört släkterna Sylvan i Ystad och Rosencrantz på Örup, genom arv till nuvarig ägare.