466
73737

GRÄDDSNÄCKA, av Lorentz Wretman, Landskrona 1779. Rokoko.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Vasarahinta
18 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på tre svängda genombrutna bladfötter. Konturerad mynningskant med gravyr som sammanflätas i två gjutna blommor över snåsen. Volutformad hänkel med blad. Längd 18 cm.

På livet senare ägarstämpel.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.