502
81579

BEGRAVNINGSBÄGARE, av Johan Pettersson Berg, Norrköping, daterad i gravyren 1730.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
14 000 SEK

Delvis förgylld. Vågband och räfflad fot. Heltäckande graverad banddekor samt minnesgravyr i kartusher under dödskalle och krona: ÅLDERRMAN Gunmund Steen Nat: Ao 1642: DeNat: Ao 1730. ERICH BJÖRCK Anno 1730. Höjd 12 cm, vikt 163,5 g.