524
73753

LUKTDOSA, av Andreas Rönnov, (verksam i Hälsingborg 1777-1802(-19)). Rokoko.

Lähtöhinta
3 000 SEK
265 EUR
276 USD
Vasarahinta
3 200 SEK

Invändigt förgylld. Balusterformad med dekor av raka knäckar, på locket sluten krona. Höjd 5,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.