66
90461

Gustaf Rydberg

(Ruotsi, 1835-1933)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Vasarahinta
21 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Ruotsi, 1835-1933)

"Skånskt landskap med bondgård och byväg"

Signerad G. Rydberg och daterad 1903. Duk 54,5 x 83,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Rådman Fr. W. Hallbergs samlingar, Malmö (inköpt direkt av konstnären 1903).
Sedermera i silverbröllopsgåva till Rådman Lorents Cronsioe och dennes hustru Ida, Malmö.
Därefter i arv inom familjen till Rådman S.E. Cronsioe, Malmö (omkring 1923-25).

Näyttelyt

Malmö museum, "Svenska Konstnärslagets utställning", 15 nov-13 dec 1903, kat nr 94.

Kirjallisuus

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen sid 105 som kat nr 582.