65
74509

Gustaf Rydberg

(Ruotsi, 1835-1933)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Gustaf Rydberg
(Ruotsi, 1835-1933)

" 'Möllan' på slätten"

Signerad G.R. och daterad 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Direktör H.E. Henkes samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 594 a, sid 107.