67
78409

Gustaf Rydberg

(Ruotsi, 1835-1933)
Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 820 - 2 740 USD
Vasarahinta
28 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Ruotsi, 1835-1933)

"Pilvall och kålfält, motiv från Viby"

Signerad G. Rydberg och daterad Viby 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Direktör Frans Kockums samlingar, Malmö.

Näyttelyt

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Gustaf Rydbergs-utställningen", oktober 1920, kat nr 196 (under titeln "Motiv från Viby").

Kirjallisuus

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, avbildad halvsida sid 217 och upptagen sid 106 som kat nr 587.