68
73875

Gustaf Rydberg

(Ruotsi, 1835-1933)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Ruotsi, 1835-1933)

"Nätutläggning på Ringsjön"

Signerad G Rydberg och daterad 1914. Duk 27,5 x 41,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Direktör L. W. Malmquists samlingar, Malmö.
Familjen Gorthon, Helsingborg.

Kirjallisuus

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustav Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 655, sid 118.