784
74039

A late Gustavian rolltop desk.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Vasarahinta
40 000 SEK

Fanerad med mahogny och lönn. Skiva och kolonnetter av vit marmor. Beslag av förgylld mässing. Upptill uppfällbar lucka flankerad av rulljalusier framför hyllinredning. Undertill låda. Bakom rulljalusi åtta små lådor och liten skåpdörr. Nedtill tre lådor varav den översta med skrivskiva och fack. Inläggningar av kannelyrer och linjer. Litografi föreställande Konstens musa. Längd 101, bredd 52, höjd 153,5 cm. Nycklar medföljer.

Lådornas handtag sekundära, övre vänstra rulljalusiet skadat.