783
75475

A late Gustavian secretaire.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Vasarahinta
Ei myyty
A late Gustavian secretaire.

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av vit marmor. Upptill tio små lådor och skåpdörr bakom klaff. Nedtill tre lådor. Längd 96, bredd 56, höjd 116 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Lösa lister medföljer. Torksprickor.

Alkuperä - Provenienssi

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.