806
89179

A Swedish late Empire drumtable by J. F. Ditzinger.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Fanerat med mahogny. Rund, delvis klädd, skiva. I sargen fyra lådor. Kolonnformad fot. I en låda märkt med pappersetikett "J F Ditzinger Snickare och Schatullmakare Bor i Huset N:o 10 Qvarteret Torsken vid Norrlandsgatan i Stockholm". Diam 104, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Nyckelskyltar saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Amalia Wertmüller (1809-88), född Bolin.