916
73939

A Gustavian mirror

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
21 000 SEK
A Gustavian mirror

Förgylld i flera färgers guld. Rektangulär med uppsvängt genombrutet krön. Dekor av lagergirland, medaljong och urna. Med hallstämpel. Höjd 92, bredd 37 cm.

Senare glas och bakstycke. Förgyllningen något sliten.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.