917
90717

A Gustavian mirror by C.G. Fyrwald, Stockholm 1780's.

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 840 - 2 770 USD
Vasarahinta
28 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med rosor, räfflad medaljong och krönande axknippe. Nedtill draperihänge. Signerad CGF. Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 150, bredd 56 cm.

Torkspricka, liten dekorlagning.