926
80377

A pair of Gustavian two-light girandole mirrors.

Lähtöhinta
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Vasarahinta
98 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Rektangulära med uppsvängt krön. Dekor av akantusblad, meanderbård och lagerstav. En med Stockholms hallstämpel. Höjd 99, bredd 58 cm. (2)

Gamla men ej ursprungliga glas.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare direktör Charles Nilsson, Svenska hem i ord och bilder 1936, avbildade sid. 59.