927
90693

A pair of 18th century Italian one-light girandole mirrors (one candle arm missing).

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Förgyllda och bronserade. Oval profilerad genombruten form. Spegelglaset med slipad blomsterdekor samt polykrom plakett med helgonmotiv. Svängd ljusarm av mässing. Höjd 57,5, bredd 28,5 cm. (2)

En ljusarm saknas, skador och lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Text på baksidan: Greve Rutger Wachtmeister, Friherre Fredrik Barnekow Sthlm.