928
74171

APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Vasarahinta
70 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

A pair of Louis XV two-light wall-lights.

Lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare Bo Leijonhufvud. Familjen ägde Åkerö på 1800-talet och appliquerna ska ha hängt där enligt tradition.

Kirjallisuus

Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1920, Bo Leijonhufvuds hem, Sibyllegatan 38, Stockholm, auktionens appliquer i salongen avbildad sid. 134.
Sjöberg, Lars och Ursula, Rum för möbler, ICA bokförlag 1998, sid. 185, interiör på Åkerö av Olof Fridsberg, jmf snarlika appliquer.