A pair of Louis XV-style 19th century three-light wall-lights.
Förgylld brons. Svängda bladornerade ljusarmar. Höjd 74 cm. (2)
En ljusarm med lagning, sliten förgyllning, bristningar.
Kirjallisuus
Hans Ottomeyer/Peter Pröschel, Vergoldete Bronzen, del 1, München 1986, sid. 143, jmf snarlika appliquer nr 2.11.17.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui