Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
926
80377

A pair of Gustavian two-light girandole mirrors.

Lähtöhinta
100 000 - 120 000 SEK
9 490 - 11 400 EUR
10 900 - 13 000 USD
Vasarahinta
98 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Rektangulära med uppsvängt krön. Dekor av akantusblad, meanderbård och lagerstav. En med Stockholms hallstämpel. Höjd 99, bredd 58 cm. (2)

Gamla men ej ursprungliga glas.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare direktör Charles Nilsson, Svenska hem i ord och bilder 1936, avbildade sid. 59.