973
73929

A Gustavian wall clock by N. Berg.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
20 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av lagergirlander, blommor och krönande urna. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Höjd 89, bredd 48 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Senare pendelupphängning. Mindre dekorlagning.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.