976
90055

A Gustavian wall clock (later clockwork).

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
14 500 SEK

Snidat förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Christophersson STOCKHOLM" (Johan C. f. ca 1744, verksam i Stockholm, nämnd 1780). Dekor av blommor, lagergirlander och lagerkvistar. Höjd 89, bredd 40 cm. Pendel medföljer.

Senare urverk från 1800-talet. Smärre dekorlagningar, urtavla med ställvis färgbortfall.