977
76377

A French bracket clock, first half 18th century marked "P.RE BAILLOT A PARIS". Bronzes marked with C couronné.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing. Förgyllda bronsbeslag i form av blad och motiv föreställande Perseus och Andromeda. Bronser stämplade med krönt C (C couronné, skattestämpel använd i Frankrike 1745-1749). Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "P.RE BAILLOT A PARIS" (Troligen Pierre B, mästare i Paris 1737). Bordspendylens höjd 81 cm, bredd 40, konsolens höjd 33, bredd 47 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Dekorskador, lagningar, senare krönande figur.