978
73973

A French early 18th century bracket clock, marked J. Mornand A Paris.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
31 000 SEK

Inläggningar i boulleteknik med mässing, sköldpadd och pärlemor. Förgyllda bronsbeslag. Krönande kvinnofigur. Urtavla märkt "J. Mornand A Paris" (Jacques M. nämnd 1691). Urverk märkt "Mornand L'ainé AParis". Pendylens höjd 70 cm, bredd 33, konsolens höjd 31, bredd 37 cm. Total höjd 101 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Lagningar, skador.