982
88921

An English 18th century bracket clock marked Colin Salmon London.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
23 000 SEK

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Rak form på akantusfötter. Uppsvängt krön med facklor. Dekor av ansiktsmaskaroner och blomstergirlander. Höjd 62, bredd 39 cm. Pendel, nyckel och vev medföljer.

Smärre fanerskador och lagningar.