983
94847

A Swedish Rococo bracket clock by P. Ernst.

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Vasarahinta
44 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing i form av rocailler, blommor och blad. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Höjd 98, bredd 51 cm. Pendel och vev medföljer.

Senare pendelupphängning, ett gångjärn skadat.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt familjetradition en lysningspresent 1786 innom familjen Ekenberg.