984
81563

A French Empire gilt bronze mantel clock.

Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 680 - 7 020 USD
Vasarahinta
92 000 SEK

Förgylld brons. Diana i vagn driven av två hjortar. Delvis emaljerad urtavla märkt "Collas à Paris". Längd 57, höjd 48 cm.

Bågens sträng saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Emil Hultmarks samling.

Kirjallisuus

Svenska hem i ord och bilder 1936, Fil. dr. och fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm, avbildad sid. 175.