An English 18th century bracket clock marked Colin Salmon London.
Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Rak form på akantusfötter. Uppsvängt krön med facklor. Dekor av ansiktsmaskaroner och blomstergirlander. Höjd 62, bredd 39 cm. Pendel, nyckel och vev medföljer.
Smärre fanerskador och lagningar.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui