Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
984
81563

A French Empire gilt bronze mantel clock.

Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Vasarahinta
92 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld brons. Diana i vagn driven av två hjortar. Delvis emaljerad urtavla märkt "Collas à Paris". Längd 57, höjd 48 cm.

Bågens sträng saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Emil Hultmarks samling.

Kirjallisuus

Svenska hem i ord och bilder 1936, Fil. dr. och fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm, avbildad sid. 175.