987
94549

A French Empire mantel clock.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
125 000 SEK
A French Empire mantel clock.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti märkt "No 30". Fötter i form av arrakstunnor. Stående morian vid bomullsbal, arrakstunna, paddel och ankare. Vitemaljerad urtavla märkt "Eduard Engelbrechten Stockholm" (verksam i Stockholm 1815-1845). Höjd 37, längd 30 cm. Pendel, nyckel och löst dekorelement medföljer.

Löst dekorelement.

Kirjallisuus

Teckning till denna modell kallad " Le Matelot " finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlik bordspendyl avbildad sid. 142; Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.