Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
1035
115699

MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 266,5 x 166 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Little wear, dirty, minor stains.

Muut tiedot

"Ursula" är ett utmärkt exempel på hur Märta Måås-Fjetterström lät sig influeras av nya riktningar inom konst och konsthantverk. I "Ursula" förenade hon 1920-talets klassicism med funktionalismens formspråk. I sitt konstnärskap använde hon sig nu oftare av förenklade dekorornament.